Szlak Architektury Drewnianej na terenie województwa podkarpackiego podzielony jest na 9 tras i liczy sobie ponad 1200 km.  Na obszarze Bieszczadów, powiatu bieszczadzkiego, powiatu leskiego i gminy Lesko przebiega Trasa Ustrzycko – Leska.

Trasa ta należy do wyjątkowych ze względu na walory krajobrazowe. Obejmuje część Pogórza Przemyskiego, Przedgórze Bieszczadzkie, okolice Zalewu Solińskiego. Charakteryzuje się dużą różnorodnością cerkiewną.

Na interesującym nas obszarze, tj. gminy Lesko wyodrębnić należy:

- Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, który uważany jest na najstarszy drewniany kościół w Bieszczadach. Wzniesiony został w 2 połowie XVI wieku jak kaplica dworska rodziny Balów. Wnętrze zdobią tu późnobarokowe ołtarze i bogata polichromia, datowana na I połowę XVIII wieku. Przedstawia ona na ścianie chóru instrumenty muzyczne z czasów budowy świątyni. W całych Bieszczadach jest to jedyne tego typu malowidło. Dodatkowym wyposażeniem są płaskorzeźby ostatniej wieczerzy i drogi krzyżowej autorstwa Jędrka Połoniny.

W Średniej Wsi, w pałacu mieszkała w XIX wieku Ewa hr. Kuczkowska, z domu Ankwiczówna, niespełniona miłość Adama Mickiewicza, uwieczniona w jego twórczości pod postacią Ewuni Horeszkówny. Z pewnością bywała ona wówczas w miejscowym kościele.

- Dawną drewnianą greckokatolicką cerkiew filialną z 1830 roku,  p.w. Narodzenia NMP, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny w Bezmiechowej. Budowla trójdzielna o konstrukcji zrębowej z bogatą polichromią i oryginalnym ikonostasem.

- Dawną drewnianą greckokatolicką cerkiew p.w.Przemienienia Pańskiego z 1820 roku, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny parafii w Bezmiechowej. Budowla trójdzielna, otoczona kamiennym murem z bramą. We wnętrzu brak wyposażenia cerkiewnego wraz z ikonostasem.

źródło: Jacek Łeszega