Szlak Nadsańskich Umocnień jest rowerowym szlakiem kulturowym przebiegającym na trasie: Bobrka k.Soliny – Lesko – Sanok – Dynów – Bachów – Krasiczyn. Trasa ta jest pierwszą częścią dużego szlaku kulturowego.

Czytaj więcej...

Szlak Chasydzki jest trasą związaną ze śladami Żydów z terenu południowo – wschodniej i wschodniej Polski. Przebiega przez tereny Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Czytaj więcej...

Szlak Architektury Drewnianej na terenie województwa podkarpackiego podzielony jest na 9 tras i liczy sobie ponad 1200 km.  Na obszarze Bieszczadów, powiatu bieszczadzkiego, powiatu leskiego i gminy Lesko przebiega Trasa Ustrzycko – Leska.

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Szlak Turystyczny „Śladami Aleksandra Fredry” – Szlak dziedzictwa kulturowego Aleksander Fredro, największy polski komediopisarz związany jest z dwoma, oddzielonymi granicą regionami, Województwem Podkarpackim i Obwodem Lwowskim. Na ich terenie powstał Międzynarodowy Szlak Turystyczny „Śladami Aleksandra Fredry”.  Jego długość to 450 km. Zaczyna się na pograniczu Korczyny i Odrzykonia w ruinach zamku „Kamieniec”. Dalej biegnie przez Korczynę, Krościenko Wyżne, Hoczew, Cisną, Lesko, przejście graniczne Krościenko – Smolnica, Sambor, Rudki, Beńkową Wisznię, Jatwięgi, Lubień Wielki, Lwów, Przyłbice, przejście graniczne Szeginie – Medyka, Przemyśl, Surochów k/Jarosławia, Nienadową i z powrotem do zamku „Kamieniec”.

Czytaj więcej...

Odcinek szlaku wodnego na terenie gminy Lesko zaczyna się od Średniej Wsi. Wiedzie przez Bachlawę pod zalesionymi stokami góry Grodzisko, położonej w widłach Hoczewki i Sanu. Hoczewka uchodzi do Sanu w Hoczwi i rzeka tworzy już szerszy szlak kajakowy, który następnie podąża do Leska.

Czytaj więcej...

Szlak pieszy górski - Na terenie Leska znajduje się część zielonego szlaku górskiego Zagórz – Krysowa. Jest to szlak turystyczny łączący Pogórze Leskie z głównymi Bieszczadami, czyli szczytem Krysowa na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj więcej...

Szlak dziedzictwa kulturowego - Karpaty, tajemnicze i magiczne góry, mające swoje wzniesienia w Polsce, Rumunii, Czechach, Austrii oraz na Węgrzech, Ukrainie i Słowacji, przyciągają nie tylko swym urokiem niebiańskiego krajobrazu oraz dalekiej i bliskiej historii, lecz również niezwykłymi osobliwościami ludzkimi. Na tę osobliwość składają się nie tylko osadnicy „z dziada pradziada”, wędrowcy, przybywający w Karpaty w różnych celach, lecz również zbójnicy zwani beskidnikami, tołhajami, opryszkami, rozbójnikami, hultajami, czy i innymi słowy ludźmi wolnymi. Zwano ich różnie, w zależności od miejsca ich siedziby. Byli oni zarówno osadnikami, jak i wędrowcami.

Czytaj więcej...