Memy są wszędzie, gdzie tylko spojrzymy w Internecie. Wywołują uśmiech, czasem złość, ale zawsze wzbudzają zainteresowanie. Są integralną częścią internetowej rzeczywistości. Czy je znasz? Dowiedz się, jak wygląda internetowy meme.

Co to jest mem internetowy?

Co to jest meme? To pytanie nie jest jednoznaczne i nie jest łatwo znaleźć precyzyjną definicję (w kontekście Internetu) tego pojęcia. Czytaj na: https://spokeo.pl

Memy internetowe są ogólnie definiowane jako fragment lub informacja, która jest umieszczana w Internecie w celu przyciągnięcia odbiorców i pobudzenia ich zainteresowania. Istnieje wiele rodzajów memów - mogą to być zdjęcia z humorystycznym komentarzem, krótkie filmiki czy wiadomości tekstowe. Memy mają za zadanie wywoływać emocje. Często wywołują śmiech, ale zdarzają się też takie, które są irytujące, banalne lub po prostu nudne. Ważną cechą memów jest ich wirusowy charakter. Wynika to z greckiego pochodzenia tego terminu (meme z greki oznacza mimesis, czyli naśladowanie). Meme to taki, który jest wielokrotnie powtarzany. Dlatego też nazywany jest wzorem zaraźliwym.

Każdy, kto korzysta z Internetu, w pewnym momencie zetknął się z memem. Można śmiało powiedzieć, że memy są zjawiskiem kulturowym bezpośrednio związanym z rozwojem nowoczesnych metod powielania informacji, takich jak globalna sieć połączeń internetowych. Choć odpowiedź na pytanie, czym jest meme, może nie być prosta, mam nadzieję, że przybliżyłem jego definicję w możliwie największym stopniu. Ważne jest, aby pamiętać, że memy to coś więcej niż tylko zrozumienie, czym są. Odnoszą się one również do uczuć lub wrażeń, które wywołują. Każdy, kto korzysta z Internetu, wie, że natknął się na meme.

Jaki jest cel memów?

Wszyscy zgodzimy się, że memy mają za zadanie zwrócić na coś uwagę lub wywołać emocje. Mogą też służyć do wywołania uśmiechu na czyjejś twarzy lub rozśmieszenia kogoś lub sytuacji. Główną cechą memów jest ich powtarzalność. Memy internetowe tworzone są po to, aby były wirusowe.

Internauci błyskawicznie zauważają i przekazują dalej dobrze skonstruowane, przemyślane memy. Dobry mem internetowy rozprzestrzenia się jak wirus poprzez wszystkie kanały - portale społecznościowe i fora internetowe, a także dotychczasowe komunikatory (wiadomości prywatne, np. e-maile).

Żywotność memów jest zazwyczaj bardzo krótka. Zdarzają się jednak memy, które utrzymują się w Internecie przez wiele lat i często są odkrywane na nowo po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu. Internauci mogą być kreatywni na wiele sposobów. Nie tylko ciągle powstają nowe memy, ale także wiele już istniejących jest modyfikowanych i kopiowanych. Dzięki temu mogą one żyć własnym życiem. Zobacz więcej: Memy

Historia terminu "meme"
Termin meme został po raz pierwszy użyty w 1976 roku przez Richarda Dawkinsa, brytyjskiego publicystę i zoologa. Porównał on biologiczne geny do memów (z greckiego mimesthai). Zdefiniował je jako informacje i idee, które są przekazywane między ludźmi, samokopiują się, dostosowują do zmian w otoczeniu lub po prostu znikają, podobnie jak geny. Dwadzieścia lat później memy zostały spopularyzowane i stały się częścią sfery rozrywki i kultury.

Internetowy mem - Etymologia pojęcia

Warto przyjrzeć się etymologii stojącej za słowem mem. Niektóre źródła podają, że termin ten wywodzi się od mimesis, inne zaś odnoszą się jedynie do mimesthai. Korzeniem słowa mimesis jest mimos. To z kolei daje początek innym słowom, takim jak mimesthai i mimetiko.

Jakie memy są najczęściej spotykane w Internecie? Oto kilka przykładów:

  • polityczno-społeczne - Informacje o najczęstszych przywarach narodowych Polaków, czy pochwała dumy narodowej. Memy są wykorzystywane do odzwierciedlenia niemal każdego wydarzenia społeczno-politycznego. Odnoszą się do aktualnych wydarzeń politycznych i często są tworzone w celu wyrażenia osobistych odczuć piszącego. Memy tego typu często charakteryzują się nieatrakcyjną, a czasem nawet wulgarną treścią, gdyż polityka wywołuje silne emocje.
  • Ze zwierzętami - Ta kategoria jest zdominowana przez koty. Są słodkimi, puchatymi kuleczkami, które osładzają najczęściej obserwujące je panie. Mogą też być egoistycznymi, humorzastymi mężczyznami, którzy patrzą na wszystkich i wszystko wrogim okiem i ignorują wszystko dookoła. Oba typy są o tyle ciekawe, że wywołują podobne zainteresowanie. W memach zwierzęcych pojawiają się nie tylko koty, ale także psy, konie, króliki. Wszystko zależy od kontekstu.
  • Badania wykazały, że nawet oglądanie zdjęć zwierząt może podnieść poziom serotoniny, co z kolei poprawia nastrój.
  • Dekadenckie - Dekadenckie memy mogą powstawać zawsze wtedy, gdy jest powód do narzekania lub .... do narzekania. Polacy uwielbiają narzekać, więc każdy powód do narzekania jest dobry. Jest to dobra rzecz, ponieważ możemy śmiać się z rzeczy, które nas frustrują. Jest wiele memów, które wyolbrzymiają problemy, aby rozładować złość, która się w nas kumuluje.
  • Pozytywne - Niektórzy ludzie uważają pozytywne memy za inspirujące, podczas gdy inni uważają ich czasami nadmierną naiwność za irytującą. Ten typ memów zachęca do pozytywnego myślenia i może pokazać piękno w otaczającym nas świecie. Czasami ta informacja może pójść za daleko. Głoszą one "połączenie z energią wszechświata", a po przeredagowaniu przez mądrzejszych internautów stają się memami satyrycznymi, naśmiewającymi się z pozytywnych memów.
  • Female - Kobiece memy to duży zbiór memów, które wykorzystują ten sam styl pocztówek, ale mają inne tło. Są one skierowane głównie do kobiet i żartują z bardziej seksownych części życia. Obejmują takie tematy jak odchudzanie, problemy damsko-męskie, prowadzenie domu i inne sprawy domowe.
  • Sport - Po każdym meczu śpiewana jest piosenka "Nic się nie stało, Polacy. Nic się nie stało". Internet pełen jest zabawnych zdjęć obrazujących emocje kibiców po każdym większym wydarzeniu sportowym. Memy, które pojawiają się po zwycięstwie są pozytywne, pełne dumy i radości. Jednak po przegranej stają się bardziej gorzkie. Istnieje wiele kreatywnych sposobów, aby powiedzieć "nic się nie stało".

Więcej na: https://spokeo.pl/filmiki