Północna Hiszpania rozciąga się od Morza Śródziemnego do Oceanu Atlantyckiego, ograniczonego przez Pireneje na granicy z Francją. Ten piękny obszar Hiszpanii, ze swoimi różnorodnymi krajobrazami i odmiennymi prowincjami, oferuje coś dla każdego rodzaju podróżnika.

Energetyczne, pełne kultury miasto Barcelona posiada wspaniałe muzea sztuki i fantastyczną architekturę. San Sebastián jest eleganckim kurortem nadmorskim z uroczym Starym Miastem i doskonałą sceną restauracyjną. Ostatecznym celem średniowiecznej pielgrzymki Drogi Świętego Jakuba, Santiago de Compostela zanurza odwiedzających w duchowej atmosferze, która ożywia miasto od tysiącleci.

Oprócz zabytków Gaudiego w Barcelonie i historycznego centrum Santiago de Compostela, inne obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO są rozproszone po całej północnej Hiszpanii, w tym zapierająca dech w piersiach katedra w Burgos, rzymskie ruiny Tarragony, przedromańskie kościoły w pobliżu Oviedo, a także Park Naturalny Ordesa i Monte Perdido w prowincji Huesca.

Podróżni poszukujący inspirujących wrażeń powinni udać się w podróż do odległego klasztoru Montserrat. Malownicze wioski rybackie i nadmorskie krajobrazy z pewnością wywołają wrażenie na wybrzeżu Costa Brava w Katalonii. Poszukiwacze przylatują do Pampeluny na coroczną imprezę "Running of the Bulls", ale samo miasto jest ciekawym miejscem do odwiedzenia o każdej porze roku, a pobliska okolica Navarry posiada wspaniałe szlaki turystyczne.

Zaplanuj swoją hiszpańską trasę zwiedzania wraz z naszą listą najlepszych miejsc do odwiedzenia w północnej Hiszpanii.

1. Barcelona

Lśniąca korona Katalonii, tętniąca życiem stolica regionu, szczyci się urzekającą nadmorską scenerią, wspaniałą modernistyczną architekturą i zachwycającą średniowieczną dzielnicą. Odwiedzający mogą chłonąć atmosferę miasta spacerując tętniącym życiem bulwarem Las Ramblas, zatrzymując się na kolorowym zadaszonym rynku La Boquería, gubiąc się w wąskich uliczkach Barri Gòtic, podziwiając kapryśne pomniki Gaudiego i wygrzewając się w słońcu na piaszczystych plażach.

Do atrakcji turystycznych należy Basílica de la Sagrada Familia, stworzona przez Antoniego Gaudiego w jego surrealistycznym stylu; Muzeum Picassa w Dzielnicy Gotyckiej; Casa Mila i Casa Batlló, budynki wpisane na listę UNESCO, zaprojektowane przez Gaudiego; oraz Parc Güell, z jego wspaniałym krajobrazem i roztaczającymi się widokami na miasto.

Barcelona jest również znana z gastronomii. W pobliżu Casa Batlló znajduje się Moments Restaurant, wielokrotnie nagradzany lokal gastronomiczny w Mandarin Oriental, Barcelona, który zdobył dwie gwiazdki Michelin i specjalizuje się we współczesnej kuchni katalońskiej.

W odległości spaceru od Museu Nacional d'Art de Catalunya w Montjuic znajduje się kilka modnych, wykwintnych restauracji tapas prowadzonych przez znanego szefa kuchni Alberta Adriatę, w tym Bilety z gwiazdkami Michelin i Hoja Santa, który serwuje wyśmienite dania kuchni meksykańskiej.

Okolice Barcelony przemawiają do podróżnych w poszukiwaniu pięknego wybrzeża, uroczych wiosek rybackich i bogatych w kulturę średniowiecznych miast. Popularne dzienne wycieczki z Barcelony to majestatyczny klasztor na wzgórzu Montserrat, nadmorski kurort Sitges i plaże Costa Brava.

2. San Sebastián & Hondarribia

San Sebastián, jeden z najbardziej stylowych kurortów plażowych w Hiszpanii, oczarowuje gości swoją senną naturalną scenerią i wyrafinowaną miejską elegancją. Miasto położone jest wzdłuż Bahía de la Concha, zatoki w kształcie półksiężyca, która otacza osłoniętą piaszczystą plażę, zwaną La Perla. Przestronny deptak zachęca do spacerów nad morzem, podczas gdy wiele sklepów i restauracji znajduje się na Alameda del Boulevard, zaledwie kilka kroków od plaży.

Do najważniejszych atrakcji San Sebastián należą XII-wieczny Castillo de la Mota na Monte Urgull, Museo de San Telmo (muzeum sztuk pięknych) i Parte Vieja (Stare Miasto), gdzie mieszkańcy i turyści lubią włóczyć się brukowanymi uliczkami w poszukiwaniu autentycznych restauracji pintxo (baskijskie tapas). San Sebastián jest dobrze znany z doskonałej gastronomii.

Dla wyjątkowych posiłków i wspaniałych widoków na morze, Mirador de Ulía jest wspaniałym wyborem. Ta restauracja z gwiazdką Michelin serwuje tradycyjne dania kuchni baskijskiej, jak również menu wegetariańskie i wegańskie przygotowywane z sezonowych składników. Osoby poszukujące luksusowego zakwaterowania będą zadowolone z hotelu Maria Cristina, który znajduje się w Belle Epoque, w odległości krótkiego spaceru od plaży La Perla.

Warto wybrać się na objazd (około 20 km od San Sebastián) - baskijska wioska wypełniająca Hondarribia, która posiada murowane średniowieczne Stare Miasto i rozległą plażę, która jest popularna latem.

Znana ze swojej kuchni, Hondarribia jest pełna wspaniałych restauracji prowadzonych przez najlepszych szefów kuchni i autentycznych barów pintxos, które serwują baskijskie tapas. (Większość restauracji i barów pintxos znajduje się w okolicy nadmorskiej przystani jachtowej).

Czterogwiazdkowy Parador de Hondarribia zapewnia luksusowe zakwaterowanie w 10-wiecznej twierdzy, odnowionej przez cesarza Karola V w XVI wieku. Budynek ujawnia starożytne detale architektoniczne z gęstymi kamiennymi ścianami, łukowatymi wejściami i kasetonowymi sufitami, ale w zmodernizowanym wnętrzu znajdują się eleganckie, przytulne pokoje gościnne z odnowionymi łazienkami. W średniowiecznej jadalni, z widokiem na morze, hotel serwuje śniadanie w formie bufetu.

3. Santiago de Compostela

W 11 i 12 wieku, Santiago de Compostela był najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Europie. Wierni znosili długie, zdradliwe podróże pieszo, z Francji, Hiszpanii, Portugalii i innych krajów europejskich, aby dotrzeć do uświęconego Catedral de Santiago.

Katedra Santiago de Compostela zawiera Kryptę Świętego Jakuba, czczony grobowiec, który jest ostatecznym obiektem pielgrzymkowym i wyjaśnia, dlaczego szlaki pielgrzymkowe są nazywane "Drogą Świętego Jakuba". Współcześni pielgrzymi nadal wyruszają na Camino de Santiago, po średniowiecznych szlakach pielgrzymkowych.

Wspaniałym przykładem wczesnoromańskiej architektury jest katedra Santiago de Compostela, która jest najważniejszym zabytkiem chrześcijańskim w Hiszpanii. Ozdobny wygląd zewnętrzny łączy w sobie oryginalne XII-wieczne rzeźbione drzwi z wystawnymi barokowymi bliźniaczymi wieżami, podczas gdy okazałe sanktuarium daje poczucie spokoju.

Jedną z innych atrakcji Santiago de Compostela jest Hostal de Los Reyes Católicos, stworzony przez monarchów katolickich pod koniec XV wieku, aby zapewnić zakwaterowanie dla pielgrzymów. Dziś ten wspaniały gotycki budynek w stylu Plateresque nadal przyjmuje gości na noc.

Uznawany za najstarszy hotel na świecie, Parador Santiago de Compostela jest luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelem ze wspaniałymi salami recepcyjnymi, wystawnymi pokojami gościnnymi urządzonymi w tradycyjnym stylu oraz restauracją specjalizującą się w lokalnej kuchni galicyjskiej.

Całe Stare Miasto (Casco Antiguo) Santiago de Compostela, wokół Plaza del Obradoiro i Hostal de Los Reyes Católicos, jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten deptak jest atrakcyjną mieszaniną wąskich, średniowiecznych uliczek, zabytkowych kościołów i klasztorów.

Santiago de Compostela znajduje się w regionie Galicji i jest dobrym punktem wyjścia do odkrycia północnego zachodniego wybrzeża Hiszpanii, w tym La Coruña, Ferrol i Cedeira.