Koronawirus wywarł duży wpływ na telewizję, podobnie jak na wszystkie formy sztuki. Ale jest jeden gatunek, który na dobre i na złe może po prostu nadal się rozwijać, pisze Alice Jones.

Pierwszy przypadek Covid-19 w Brazylii został potwierdzony 25 lutego, ale dla mieszkańców jednego dużego, trzypokojowego domu na przedmieściach Rio de Janeiro, blokada rozpoczęła się ponad miesiąc wcześniej. Manu, Mari i Thelma, lekarz, są trzema z sześciu pozostałych uczestników aktualnej serii "Big Brother Brasil" - każdy z nich wszedł do domu na początku serii 20 stycznia i od tego czasu żyją ciekawie publiczną formą samoizolacji.

Podobne sceny występowały w niemieckiej, szwedzkiej i kanadyjskiej wersji Big Brothera. W tej ostatniej zawodnicy zastanawiali się, dlaczego nie słychać już na żywo buczenia i wiwatowania publiczności w noc eksmisji. "Może ten dom jest... nagle dźwiękoszczelny?" zastanawiał się jeden przed odwołaniem koncertu i przekazaniem nagród na rzecz organizacji charytatywnych.

Wszyscy jesteśmy teraz współlokatorami.

Jednak Big Brother Brasil wciąż idzie - bez żywej widowni studyjnej i przy zwiększonej higienie i stałym monitorowaniu zawodników przez zespół medyczny, który zapewne lepiej by było gdyby znalazł się gdzie indziej. Finał ma się odbyć 27 kwietnia, cztery dni później niż pierwotnie planowano, ponieważ jest to ogromny hit. W dziesiątą noc eksmisji pod koniec marca oddano rekordową liczbę 1,5 miliarda głosów (widzowie mogą głosować wielokrotnie); udział w oglądalności odcinka wyniósł 55% w Rio de Janeiro i 51% w São Paulo. "W obliczu obecnej rzeczywistości światowej, "bycie zamkniętym razem" nabrało nowego znaczenia" - powiedział Dourado.

Tymczasem w piątek Netflix wprowadził na rynek swój najnowszy dodatek do gatunku reality TV, który oferuje swoje własne skośne podejście do życia w zamknięciu. Too Hot to Handle jest szczególnie pożądany mash-up randki reality TV hity Love Island i Love is Blind, w którym międzynarodowa grupa wspaniałych młodych ludzi są ograniczone do tropikalnej wyspy i zachęcani do znalezienia partnera. Skrętem jest to, że gdy już go znajdą, nie wolno im ich dotykać.

Czy Big Brother i inne reality show telewizyjne mają szczególny, przewrotny urok w czasie blokady? Z pewnością oferują frywolne rozpoznanie z uczestnikami zamkniętymi na całe dnie, kłócącymi się o domowe obowiązki lub rozczarowującymi zapasami żywności i zmagającymi się z nudą w stylu Groundhog Day. Czy możemy nawet patrzeć na nich z większą empatią, niż to miało miejsce w przeszłości?

Czytaj również: https://styl.fm/newsy/393886.one-night-squad-o-co-chodzi-w-tym-programie-uczestnicy-kiedy-premiera

"Wszyscy jesteśmy teraz w pułapce" - mówi dr Tanya Horeck, czytelniczka Filmu, Mediów i Kultury na Uniwersytecie Anglia Ruskin. "Ludzie używają reality TV jako sposobu na to, jak się czujemy podczas zamykania. Widziałam niezliczoną ilość postów w mediach społecznościowych mówiących takie rzeczy jak "Jest 35. dzień w Big Brother House".

I odwrotnie, spektakl ludzi żyjących na co dzień i robiących najprostsze rzeczy - spędzanie czasu wolnego, opalanie się z przyjaciółmi, dotykanie twarzy, mycie rąk bez śpiewania "Happy Birthday" i tak dalej - stanowi szczególnie ostrożną formę eskapizmu. "Reality TV ma intymność, która czyni ją w tej chwili dość potężną. Programy zbliżają nas do prawdziwych ludzi" - mówi Horeck. "Fascynujące jest również oglądanie programów o ludzkich interakcjach w czasie, gdy nie jesteśmy w stanie tego zrobić."

Społecznie zdystansowany eksperyment

Too Hot to Handle jest towarzysko zdystansowany jak rozrywka - filmowany zanim większość świata usłyszała o tym terminie. Jednak rozrywka zależy oczywiście od tego, czy te odległe zasady zostaną złamane. Całowanie, ciężkie pieszczoty i seks powodują, że fundusz nagród w wysokości 100 000 dolarów jest w różnym stopniu uszczuplony. Istnieje nawet cenzurowany wirtualny gospodarz o nazwie Lana, rodzaj stożkowatej hybrydy Alexa/ Google Home, która szpieguje uczestników, potępiając ich, gdy łamią zasady i nagradzając, gdy się do nich stosują. Tak jak miłość jest ślepa przed nią, która miała swoich zawodników na randce, zakochuje się i w końcu zaręcza się wzrokiem niewidocznym w zamkniętych strąkach, by sprawdzić znaczenie fizycznego przyciągania w związku, tak Too Hot to Handle prezentuje się jako forma socjologicznego eksperymentu. "Pytanie brzmi - mówi lektor - czy w świecie bez seksu będą one tworzyć głębsze i bardziej znaczące związki?

Każdy, kto ogląda program w nadziei na poważną odpowiedź na to pytanie, a nawet na wszystko, co może oświetlić naszą nowo hermetyczną egzystencję, będzie zawiedziony. "Wrócę tylko do świata zewnętrznego i wrócę do bzykania się z ptakami" - mówi jedna z uczestniczek finałowego odcinka.

Niezależnie od tego, czy jest to budujące, czy nie, w formule i rytmie telewizji reality jest coś uspokajającego, co sprawia, że jest to idealne zamknięcie oglądania w czasie, gdy ludzie oglądają więcej telewizji niż kiedykolwiek. W Wielkiej Brytanii, według analityków oglądalności Barb, oglądalność w telewizji wzrosła o ponad 30% w porównaniu z tym okresem w ubiegłym roku. W tygodniu kończącym się 29 marca 2020 r. średni czas oglądania telewizji wynosił 3 godziny 46 minut dziennie, 53 minuty dziennie więcej niż w tym samym tygodniu w roku 2019.