Oszałamiający, 828-metrowy drapacz chmur w Dubaju jest idealnym pomnikiem dla ery nadmiernej konsumpcji napędzanej kredytem - nieodpowiedzialnej i niezrównoważonej.

Dubaj przeczy logice. Drapacze chmur wyrastają z bezlitosnej pustyni, gdzie jeszcze pokolenie temu były tylko porwane wiatrem śmieci. W tym mieście-państwie, stworzonym na bazie ubóstwa, otwarto właśnie najwyższy budynek świata - Burj Khalifa, stalowo-żebrowany, pokryty szkłem i całkowicie niezrównoważony.

Drapacz chmur o wysokości 828 m (2,717 stóp) szczyci się najwyższym na świecie basenem i meczetem i podobno zawiera tyle szkła, że wystarczyłoby na 17 boisk piłkarskich. Od 1311 roku, kiedy to iglica katedry w Lincoln po raz pierwszy wspięła się na szczyt Wielkiej Piramidy w Gizie, najwyższa budowla na świecie nie znajduje się w świecie arabskim. Niektórzy Arabowie, nie bez racji, interpretują krytykę budynku jako pretensje do Dubaju, że ten z góry zakłada, że będzie miastem światowym.

Oto 10 zabawnych faktów na temat Burj Khalifa, których dowiedzieliśmy się podczas naszej wizyty i które, mamy nadzieję, zainspirują Cię do wejścia na szczyt najwyższego budynku na świecie. Nie zapomnij tylko zarezerwować biletów na Burj Khalifa przed wyjazdem.

1. Wysokość Burj Khalifa to oszałamiająca wysokość 828 metrów (2717 stóp), górująca nad Dubajem. Jest trzy razy wyższy od Wieży Eiffla i prawie dwa razy wyższy od Empire State Building. Jego kawałki, ułożone od końca do końca, rozciągają się na ćwierć drogi dookoła świata. Jego wysokość sięgająca chmur jest z pewnością jednym z najbardziej imponujących faktów na temat Bruj Khalifa.

2. Oprócz tego, że Burj Khalifa jest najwyższym budynkiem na świecie, posiada również sześć innych rekordów. Burj Khalifa jest również najwyższą wolnostojącą konstrukcją na świecie, ma największą liczbę pięter na świecie, ma najwyższe zajmowane piętro na świecie, ma najwyższy zewnętrzny taras widokowy na świecie, ma windę o najdłuższym dystansie przejazdu na świecie i ma najwyższą windę serwisową na świecie.

3. Jednym z najbardziej zdumiewających faktów dotyczących Burj Khalifa jest to, ile ważą materiały. Aby spojrzeć na to z perspektywy czasu, waga betonu jest równoważna 100 000 słoni. Całkowita waga aluminium użytego do budowy Burj Khalifa jest równoważna wadze pięciu samolotów A380.

4. Burj Khalifa to zrównoważony rozwój i ponowne wykorzystanie zasobów. Każdego roku 15 milionów galonów wody jest zbierane w sposób zrównoważony. Woda jest używana do nawadniania krajobrazu i roślin, do systemu chłodzenia i do zasilania fontanny Dubaju.

Burj Khalifa

5. Kilka ciekawostek z Burj Khalifa o windach: budynek posiada najdłuższą pojedynczo działającą windę, która ma 140 pięter. Prędkość windy Burj Khalifa wynosi 10 metrów na sekundę, co czyni ją jedną z najszybszych na świecie. Czas dojazdu windą Burj Khalifa do tarasu widokowego na 124 piętrze wynosi tylko jedną minutę.

6. Jednym z mniej znanych i bardziej interesujących faktów na temat Burj Khalifa jest to, że czubek kuli Burj Khalifa może być widoczny z odległości nawet 95 kilometrów.

7. Dość znaną informacją na temat Burj Khalifa jest to, że w szczytowym momencie budowy nad budynkiem pracowało 12 000 robotników dziennie.

8. Oczywiście, mówiąc o ciekawostkach na temat Burj Khalifa, nie można pominąć tego, jak mierzy się materiały i roboczogodziny. Do ukończenia Burj Khalifa potrzeba było ponad 110.000 ton betonu, 55.000 ton stalowych prętów zbrojeniowych i 22 milionów roboczogodzin.

9. Ile dokładnie czasu zajęła budowa Burj Khalifa? Wykopy rozpoczęły się w styczniu 2004 roku. Sześć lat później, w styczniu 2010 roku, Burj Khalifa został ostatecznie otwarty.

10. Inną ciekawostką Burj Khalifa jest to, że został on zaprojektowany na podobieństwo kwiatu Hymenocallis. Centralny rdzeń wyłania się na szczycie i kulminuje w rzeźbionej iglicy.

To wiele faktów na temat najwyższego budynku na świecie. Do czego w ogóle służy Burj Khalifa? Jest to właściwie budynek o wielu zastosowaniach, w którym znajdują się restauracje, hotel, apartamenty mieszkalne, powierzchnie biurowe i jest atrakcją turystyczną z tarasami widokowymi. Gotowy do odwiedzenia?