Firma Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway, sprzedała wszystkie swoje udziały w czterech największych amerykańskich liniach lotniczych z powodu kryzysu koronaawirusowego.

Przemawiając na dorocznym spotkaniu firmy, potentat biznesowy powiedział, że "świat się zmienił" dla przemysłu lotniczego ze względu na globalny kryzys. pandemia.

Ujawnił również, że podjął błędną decyzję o zainwestowaniu miliardów dolarów w branżę lotniczą.

Berkshire Hathaway, międzynarodowy konglomerat z siedzibą w Nebrasce, zajmował znaczące pozycje w liniach lotniczych.

Według danych spółki, pod koniec 2019 r. miała ona 11% udziałów w Delta Air Lines, 10% w American Airlines Co, 10% w Southwest Airlines Co i 9% w United Airlines.

Firma była również jednym z największych indywidualnych posiadaczy w czterech liniach lotniczych i w 2016 roku ujawniła, że zaczęła inwestować w tych czterech przewoźników, po tym jak przez lata unikała sektora lotniczego.

Buffett powiedział: "Podjęliśmy tę decyzję, jeśli chodzi o biznes lotniczy. Wzięliśmy pieniądze z tego biznesu w zasadzie nawet ze znaczną stratą.

"Nie będziemy finansować firmy... w której myślimy, że w przyszłości będzie żuć pieniądze."

The coronavirus Pandemia doprowadziła do tego, że zapasy linii lotniczych głęboko ucierpiały z powodu bliskiego załamania popytu na podróże w Stanach Zjednoczonych, ponieważ kraje na całym świecie pozostają zamknięte.

Amerykańskie linie lotnicze zredukowały setki tysięcy lotów i zaparkowały swoje samoloty, ponieważ popyt na amerykańskie podróże spadł o około 95%.

Obecnie nie ma jasnego rozkładu lotów, kiedy podróże powrócą do poziomu sprzed kryzysu.

W zeszłym miesiącu Berkshire Hathaway ujawnił, że sprzedał około 18% udziałów w Delcie i 4% udziałów w Southwest.

Buffett powiedział, że Berkshire popełnił błąd, inwestując około 7 miliardów dolarów (5,5 miliarda funtów) lub 8 miliardów dolarów (6,3 miliarda funtów) gromadząc udziały w czterech liniach lotniczych, w tym American Airlines Group Inc.

Powiedział: "Nie wyciągnęliśmy żadnych 7 czy 8 miliardów dolarów i to był mój błąd.

"To ja podjąłem decyzję."

Miliarder-inwestor powiedział, że wcześniej rozważał zainwestowanie w dodatkowe linie lotnicze.

"To cios, że w zasadzie wysuszyliśmy twoje zapotrzebowanie... to w zasadzie zamykamy podróże lotnicze w tym kraju."

Southwest, American i United odmówiły komentarza.

Delta powiedziała w oświadczeniu, że była świadoma sprzedaży i ma "ogromny szacunek dla pana Buffetta i zespołu z Berkshire".

Podczas sobotniego konferencja prasowaSekretarz ds. mieszkaniowych Robert Jenrick powiedział, że rząd chce wspierać sektor lotniczy "w każdy możliwy sposób".

Powiedział, że branża "zmaga się z tym, jaki może być długoterminowy popyt na jej usługi w wieku, w którym dystans społeczny będzie ważny i w którym podróże służbowe, na przykład, mogą być inne".