Co jest na twojej liście wiadra podróżnego? Jeśli jesteś jak większość ludzi, im więcej podróżujesz, tym więcej miejsc dodajesz do swojej listy wiaderkowej. Więc kiedy redaktorzy strony Big 7 Travel ogłosili listę 50 najlepszych miejsc na świecie, zatrzymaliśmy się na naszych torach i zaczęliśmy sprawdzać pola.

Witryna zbadała 1,5 milionową grupę społeczną, aby określić najlepsze miejsca na liście kubełkowej na całym świecie. Według Sarah Clayton-Lea, dyrektor ds. treści w Big 7 Travel, jest to pierwszy raz, kiedy strona zbiera tę listę. "Podróże na liście wiaderkowej były trendem, który pojawiał się wielokrotnie w poprzednich ankietach, kiedy pytaliśmy naszych czytelników, jakie treści podróżnicze najbardziej lubią konsumować", mówi Clayton-Lea. "Chcieliśmy się dowiedzieć, o jakich miejscach ludzie marzą w latach 2019-2020".

Na liście 50 najlepszych miejsc na świecie znajduje się kilka z najpiękniejszych miejsc na świecie. "Białe piaszczyste plaże są dla wielu obowiązkowym celem podróży, a tętniące życiem miasta pojawiają się również na wielu listach wiader" - mówi Clayton-Lea. Na szczycie listy znalazły się kraje o naturalnie pięknej scenerii i światowej sławy zabytkach: 22% miejscowości na liście to białe piaszczyste plaże, a 52% to miasta ikoniczne.

W badaniu Big 7 Travel stwierdzono, że ludzie częściej dodają destynacje do swojej listy, jeśli zobaczyli je w mediach społecznościowych, a 33% osób bada destynacje wakacyjne na swoim kanale Instagram. "Ponieważ ponad jedna trzecia naszych czytelników twierdzi, że szuka inspiracji dla Instagramu w podróżach, ma to sens, że miasta z kolorowymi dzielnicami (takimi jak Bo Kaap w Kapsztadzie) zrobiły to z rozmachem" - mówi Clayton-Lea.

Bali znalazło się na szczycie listy 50 najpopularniejszych miejsc na świecie, ale pojawiło się też kilka nieoczekiwanych wyborów. "W pierwszej dziesiątce znajduje się wiele wymarzonych miejsc docelowych, ale na liście jest też kilka niespodzianek: Na przykład Paro Valley w Bhutanie, lub Virunga National Park w Kongo", mówi Clayton-Lea. "Myślę, że to pokazuje wielki apetyt na potrzebę wysiąść z sieci i może tylko zakładać, że media społecznościowe (i Netflix, w przypadku Virunga!) jest odpowiedzialny za rozpowszechnianie informacji o tych niesamowitych miejscach".

Interesujący factoid odkryty w studium: Większość ludzi ma średnią listę wiaderkową z zaledwie 11 miejsc, z nadzieją na odwiedzenie siedmiu z tych miejsc w ciągu swojego życia. Bez względu na to, ile miejsc znajduje się na Twojej liście wiaderkowej, ten ranking sprawi, że będziesz marzył o miejscach blisko i daleko. Przeczytaj dalej o 50 najlepszych miejscach na świecie z listy kubełkowej i o tym, co Big 7 Travel miał do powiedzenia o każdym z nich.

1. Bali, Indonezja: "Znajdziesz tu plaże, wulkany, smoki z Komodo i dżungle, w których schronią się słonie, orangutany i tygrysy. W zasadzie jest to raj. Prawdopodobnie widziałeś obraz Bali w mediach społecznościowych przynajmniej raz w ciągu ostatnich siedmiu dni, ponieważ jest to tak popularne miejsce na liście wiader w 2019 roku".

2. Nowy Orlean: "Tętniące życiem miasto znane z muzyki ulicznej, odświętnej atmosfery i tygla kultur francuskiej, afrykańskiej i amerykańskiej jest warte tej podróży. NOLA to miasto pełne przygód na każdym kroku i powinno znaleźć się na liście obowiązkowych atrakcji turystycznych".

3. Kerry, Irlandia:" Cała zachodnia część Irlandii jest jednym z najbardziej malowniczych hrabstw w kraju. Góry, jeziora i wybrzeża w Kerry są idealne na pocztówki, a to jeszcze zanim dodasz do tego Park Narodowy Killarney. Unikalne małe miasteczka, takie jak Dingle, dodają mu uroku".

4. Marrakesz, Maroko: "To starożytne murowane miasto jest domem dla meczetów, pałaców i bujnych ogrodów. Znane jest jako Czerwone Miasto dzięki kolorowi ceglanych murów otaczających miasto. Medyna jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO".

5. Sydney: "Sydney jest znane na całym świecie jako jedno z największych i najbardziej ikonicznych miast na świecie. Miasto ma wspaniałe plaże, wspaniałe kawiarnie i rozrywkę na światowym poziomie, gdziekolwiek spojrzysz".

6. Malediwy: "Ten tropikalny naród na Oceanie Indyjskim składa się z ponad 1000 wysp koralowych. Znajdują się tu jedne z najbardziej luksusowych kurortów hotelowych na świecie, z białymi piaszczystymi plażami, podwodnymi willami i restauracjami oraz jasnoniebieską wodą".